نیروی انسانی نخبه سرمایه بی بدیل صنعت نفت

نخبگان و متخصصان هر کشور از نگاه ملی، با ارزش ترین سرمایه های انسانی محسوب می شوند زیرا با حضور این افراد توسعه در کشور با کمترین زمان ممکن شتاب می گیرد.امروزه سازمان های بزرگ و موفق دریافته اند که با استفاده از سرمایه های منابع انسانی می توانند در برابر سازمان های رقیب خود، مزیت برتر را کسب کنند از اینرو این سازمان ها در صدد آموزش نیروی انسانی کشور خود و جذب نخبه های کشورهای دیگر برای ارتقا سازمان خود هستند.


 در خلال بین دوجنگ جهانی، تولید بیشترنفت به عنوان نیرو محرکه بیش از گذشته در جهان احساس شد، از اینرو سازمان ها بااستفاده از فناوری های نوین که نشات گرفته از فکر نیروی انسانی نخبه است، پیشرفت های چشمگیری را همرا ه با دیگر علوم در این حوزه آغاز کردند.
در سال های اخیر یکی از برنامه های اولویت دار شرکت های بزرگ نفتی، آموزشی مدون و هدف دار نیروی انسانی است که این برنامه ها با دو هدف عمده؛ استفاده از تکنولوژی نوین برای افزایش تولید با استفاده از نیروی انسانی نخبه و اطمینان حاصل کردن از اینکه نیروی متخصص آنها توانائی و مهارت لازم را به منظور انجام عملیات های مربوطه را با بازده و امنیت بیشتر به دست آورده و در مسیرارتقای سطح مالی شرکت قدم برمی دارد، انجام می شود.
شرکت های بزرگ نفتی مانند استات اویل، توتال، شل، بی پی، زیمنس برای جذب و نگهداشت نخبه های نفتی ونیروگاهی با تجربه کشور های دیگر به دلیل سخت تر شدن تولید نفت و خالی کردن کشورهای دیگر از نیروهای متخصص و با تجربه، میلیون ها دلار هزینه می کنند و این روند در سال های اخیر شتاب بیشتری به خود گرفته است؛ زیرا تولید نفت در همه جای جهان وارد نیمه دوم عمر خود شده و میدان های نفتی تولید سابق خود را ندارند.
صنعت نفت پیش از هر زمان دیگری به استفاده از فناوری های بروز دنیا برای افزایش میزان تولید از منابع نفت و گاز تمایل دارد. این بدان معنی است که ابزار و نیروی کار قدیم در صنعت نفت کشورهای تولید کننده جهان، دیگر پاسخگو نیست و این صنعت نیازمند نیروی متخصصی است که علاوه بر داشتن علم به روز، از سطح علمی و خلاقیت فنی بالائی نیز برخوردار باشد.
به همین دلیل در دهه اخیر با توجه به نیاز صنعت به آموزش نیروی انسانی در حوزه نفت، دردانشگاه های کشور گام های موثری برداشته شده است، هرچند هنوز افرادی در سنت هستند که با دیده تردید به فارق التحصیلان دانشگاه ها می نگرند و آنها را در صنعت آنچنان که باید و شاید نمی پذیرند و داشته های آنها را صرفا مطالب تئوری می دانند که در سنت کارائی ندارد.
اما در نگاهی ژرف اندیش تر می توان به این نکته پی برد که فردی که در سیستم آکادمیک آموزش دیده است تنها پس از مدت کوتاهی حضور در صنعت، می تواند با استفاده از خلاقیت و علم خود سیستم را در جهاتی پیش ببرد که هم از لحاظ تکنیکی و هم اقتصادی رو به جلو حرکت کند.
بنابراین بیشتر شرکت های نفتی به سمت جذب نیروهای نخبه آکادمیک متمایل شدند تا علاوه بر استفاده از توان علمی بالفعل آنها از توان و خلاقیت علمی بالقوه آنها نیز به منظورافزایش بازده سیستم بهرمند شوند.
تولید نفت در همه جای جهان وارد نیمه دوم عمر خود شده و استخراج نفت سخت تر شده است. برای بیرون آوردن نفت از مخازن نفت که موتور محرک کشورمان محسوب می شود، بهره گیری از تخصص های لازم و تجربه فراوان اجتناب ناپذیراست.
از اینرو باید به نوع کار و جایگاه سازمانی نیروهای نخبه، متخصص و خلاق و همچنین روش های ارزیابی عملکرد، آموزش و توسعه، ارتقای شغلی این قشر بیش از گذشته توجه و برنامه ریزی کرد و اجرای این برنامه ها بی شک با وجود مدیران و متولیان دلسوز صنعت نفت محقق شدنی است.
بی تردید با توجه و استفاده از سرمایه های نیروی انسانی، دیگر مجبور به فروش نفت و گاز به صورت خام به دلیل فقر نیروی انسانی متخصص و نبود تکنولوژی که از وجود قشر نخبه حاصل می شود، نخواهیم بود.

شیرین یزدانی

 کد: 3/15296
کلمات کليدي
نیروی انسانی نخبه ، صنعت نفت، سرمایه
بيشتر
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت
تعداد بازديد اين صفحه: 14036