توسعه و تولید پایدار صنعتی در گرو رعایت الزامات زیست محیطی است

فرآیند صنعتی شدن و تولید فزآینده، افزون بر ایجاد منفعت اقتصادی و رفاه اجتماعی مخاطرات گوناگونی را به همراه دارد به طوری که می توان گفت بروز عوامل زیان آور ناشی از فعالیت های صنعت در محیط زیست جز جدایی ناپذیر صنعت و تولید به شمار می آیند و همواره سلامت نیروی کار، محیط زیست و قابلیت های تولید در آینده را مورد تهدید قرار می دهد.


از این رو به منظور کاهش عوامل زیانبار پدیده جهانی شدن که با رشد صنایع در جهان همراه است، اصل توسعه پایدار در صنایع کشورهای توسعه یافته در اولویت فعالیت ها قرار گرفته است.

بنا به تعریف کارشناسان، توسعه پایدار در تعادل میان سه مفهوم رشد اقتصادی، پیشرفت اجتماعی و حفاظت از محیط زیست خلاصه می شود که در این راستا، سیستم مدیریت اچ.اس.ایی یکی از گام های موثر برای رسیدن به توسعه پایدار است که با بکارگیری آن، توسعه پایدار امکان پذیر می شود.
همچنین سیستم مدیریت اچ.اس.ایی  به عنوان محور توسعه پایدار، نوعی رویکرد و نگرش تازه مدیریتی است که بر فعالیت های سازمان از نظر بهداشت، ایمنی و محیط زیست اثر گذاشته و می کوشد در قالب یک الگوی نظام یافته، قابلیت های بالقوه خطرآفرین در سازمان را شناسایی و با کنترل و مدیریت آنها میزان حوادث را به حداقل ممکن کاهش دهد.
از آنجایی که مهمترین رکن در بهره وری هر سازمان نیروی انسانی بوده بنابراین هر شرایطی که بتواند منجر به حفظ و صیانت از نیروی انسانی شود در واقع باعث بهبود وضعیت اچ.اس.ایی  و بهره وری سازمانی خواهد شد که این امر نشان دهنده رابطه مستقیم بین بهره وری و اچ.اس.ایی است.
بر همین اساس سازمان و شرکت های بزرگ جهانی در کنار اهداف اصلی سازمان مانند افزایش بهره وری به بهبود سیستم مدیریت کیفیت و توسعه پایدار که باعث قدرتمند شدن آن ها در عرصه رقابت جهانی می شود، توجه بسیاری می کنند.
شروع فعالیت های رسمی در زمینه ایمنی و بهداشت کار در ایران به سال 1325 هجری شمسی همزمان با تشکیل وزارت کار و امور اجتماعی و تدوین قانون کار بر می گردد، در این میان توجه به این مقوله در صنایعی مانند صنعت نفت، نیروگاه های هسته ای و صنایع کشاورزی که سهم بزرگی در توسعه اقتصادی و صنعتی ایران دارند، اهمیت دو چندان پیدا می کند.
استقرار نظام جامع مدیریت اچ.اس.ایی در صنعت نفت
صنعت نفت ایران به منظور نیل به اهداف توسعه پایدار، در اوایل دهه هشتاد شمسی اقدام به استقرار نظام جامع مدیریت اچ.اس.ایی  کرد و همزمان مسایلی همچون پیشگیری از بروز حادثه، ممانعت از انتشار هر نوع آلاینده، صرفه جویی در مصرف انرژی، استفاده بهینه از منابع، ارتقاء سطح بهداشت کارکنان، ایجاد امنیت و بهبود کیفیت محصولات در دستور کار و سیاست های کلان این وزارتخانه قرار گرفت.
وزارت نفت با پایه ریزی اچ.اس.ایی و مدیریت پیوسته و مستمر آن، خطرات را شناسایی و ریسک های ناشی از آنها را ارزیابی و کنترل می کند و در نهایت فعالیت های این صنعت از جمله اکتشاف، حفاری و تولید نفت و گاز تا تولید فراورده های پالایشگاهی و محصولات پتروشیمیایی که می توانند‌ آثار و پیامدهای نامطلوب و اجتناب ناپذیری بر انسان و محیط زیست بگذارند را تحت کنترل دارد.
شرکت ملی نفت ایران نیز به عنوان یک صنعت بنیادی، تلاش های بارزی برای بهبود و سلامت حرفه ای انجام داده است که افزایش ساعات کار بدون حادثه به خوبی بیانگر پیاده سازی اصول ایمنی و بهداشت در این صنعت است.
از یک سو نفت و مشتقات حاصل از آن در زمره آلاینده های مهم محیط زیست به شمار می روند و از سویی استحصال و فراورش آن در صنعت نفت در اقتصاد ملی، اشتغال و تولید ناخالص ملی تاثیر بسزایی دارد از این رو توجه به مقوله اچ.اس.ایی  در نفت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
اصول HSE؛ ضامن درآمد پایدار اقتصادی
آنچه مسلم است، اچ.اس.ایی از بعد اقتصادی یک سرمایه گذاری مطمئن و یک درآمد پایدار اقتصادی است که خوشبختانه این مقوله از منظر متولیان صنعت نفت کشور دور نمانده است.
یکی از اقدامات قابل توجه صنعت نفت طی سال های اخیر، ایجاد فضاهای سبز پیرامون تأسیسات و اجرای اقدامات موثر در خصوص افزایش و بهبود کیفیت سوخت در پالایشگاه‌ ها به استاندارد یورو 4 بوده است.
این صنعت همچنین با جمع آوری گازهای همراه، پیاده سازی مکانیزم توسعه پاک و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، گامی موثر در صیانت و حفاظت از محیط زیست برداشته است.
از دیگر دستاوردهای ارزشمند وزارت نفت در حوزه مدیریت اچ.اس.ایی می توان به برنامه ‌ریزی برای انجام پروژه‌ های جمع ‌آوری گازهای همراه نفت با هدف دستیابی به "No Flaring" ، تخصیص بودجه برای تثبیت شن‌ های روان، بیابان زدایی، درختکاری در مناطق بحرانی و حاشیه تاسیسات نفتی و افزایش ظرفیت تصفیه خانه های پساب و پیشگیری از آلودگی آب های زیرزمینی و خاک به آلاینده های نفتی اشاره کرد.
تجزیه و تحلیل منافع اقتصادی ناشی از اقدامات پیشگیرانه اچ.اس.ایی  ثابت کرده است که نظام مدیریت اچ.اس.ایی  در پیشگیری از حوادث و بیماری های شغلی، اثر مستقیم دارد و افزایش اعتبار سازمانی را به دنبال خواهد داشت؛ افزون بر این باعث افزایش کیفیت زندگی، انگیزه و رضایت شغلی و در بلند مدت موجب پایداری منافع اقتصادی می شود.
شماره خبر: 16751/8
کلمات کليدي
توسعه پایدار، رعایت الزامات زیست محیطی، اچ.اس.ایی
بيشتر
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت
تعداد بازديد اين صفحه: 23298