يكشنبه 15 تير 1399   15:18:19
11:471399/2/21

آغاز مطالعات تاب‌آوری تأسیسات مناطق نفت‌خیز جنوب در برابر سیل و زلزله

مطالعات ارتقای تاب‌آوری تاسیسات و دارایی‌های شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در برابر سیل و زلزله، در دستورکار این شرکت قرار دارد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، در این مطالعات نقشه و اطلاعات رقومی میزان معرضیت کل دارایی‌های شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب اعم از چاه‌ها، تأسیسات فرآورشی، خطوط لوله، جاده‌ها، پل‌ها، ساختمان‌های صنعتی، اداری، فرهنگی، ورزشی و منازل سازمانی در برابر بلایای طبیعی سیل و زلزله واقع در پهنه جغرافیایی عملیاتی این شرکت و در وسعتی به میزان ۶۸۰۰۰ کیلومتر مربع در ۶ استان خوزستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، لرستان و فارس تهیه شد.

در فاز بعدی این مطالعات، فرآیند تحلیل خطر، ارزیابی ریسک، تهیه منحنی‌های شکنندگی (احتمال انهدام تأسیسات در برابر سیل و زلزله‌های مخرب) و نحوه ارتقای تاب‌آوری سازه‌ای و غیرسازه‌ای آنها در برابر سیل و زلزله صورت خواهد پذیرفت.

به همین منظور برای تحلیل خطر و مطالعات ارتقای تاب‌آوری تأسیسات در برابر سیل‌های ناشی از طغیان پنج رودخانه اصلی استان خوزستان شامل کارون، کرخه، دز، مارون و جراحی درخواست اعلام نیاز پژوهشی همراه با شرح خدماتی در این زمینه تهیه و از شرکت‌های مشاور دانش‌بنیان دارای صلاحیت در زمینه‌های مهندسی رودخانه و کنترل سیلاب برای انجام این مطالعات دعوت شد.

نقشه معرضیت تأسیسات در برابر زلزله و سایر اطلاعات تکمیلی در این زمینه نیز برای بررسی‌های بعدی و انجام مطالعات تحلیل خطر و ارتقای تاب‌آوری در اختیار مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت.

شایان ذکر است طغیان رودخانه‌های کارون، کرخه و دز در ابتدای سال ۱۳۹۸ و درگیری بسیاری از زیرساخت‌های دستگاه‌های اجرایی از جمله تأسیسات نفت و گاز با سیل در سیلاب دشت‌ها و تالاب‌های پایین‌دست این رودخانه‌ها و از سویی فعال شدن گسل‌ها و کمربند لرزه‌ای واقع در غرب و جنوب غرب کشور در طول سال گذشته، ارتقای تاب‌آوری تأسیسات نفت و گاز را به‌منظور حفظ و استمرار تولید نفت و گاز کشور در زمان بحران و در عین حال پیشگیری از وقوع حوادث و بحران‌های انسانی و زیست‌محیطی بعدی ناشی از انهدام تأسیسات ضروری کرده است.

2/29340

منبع: روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب


کلمات کليدي
شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، تاب ‌آوری تاسیسات، سیل، زلزله
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
ساخت مخزن گل حفاری در مناطق نفت‌خیز جنوب‬
  • 1399/4/14 شنبه ساخت مخزن گل حفاری در مناطق نفت‌خیز جنوب‬
    مدیر تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه‌های شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب اعلام کرد: به همت کارکنان متخصص مدیریت تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه‌ها، ‫مخزن گل حفاری دکل‌های تعمیراتی به‌طور کامل با استفاده از امکانات و تجهیزات مازاد ساخته شد. ‬
طرح‌های مسئولیت اجتماعی به سمت توانمندسازی جوامع محلی جهت‌دهی می‌شود
تلاش مناطق نفت‌خیز جنوب برای پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای زیر سایه تحریم‌ها
  • 1399/3/26 دوشنبه تلاش مناطق نفت‌خیز جنوب برای پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای زیر سایه تحریم‌ها
    اجرای طرح‌های EPD و EPC، نگهداشت و افزایش تولید ۲۸ مخزن نفتی از سوی بزرگترین شرکت تولید کننده نفت ایران یعنی مناطق نفت‌خیز جنوب، فصل تازه‌ای از کار در این صنعت استراتژیک را رقم زده است. اما برخی اظهارات تحت عنوان مرخص کردن تعدادی از دکل‌های شرکت ملی حفاری ایران پرسش‌هایی را در این باره به وجود آورده است.
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید