شنبه 18 مرداد 1399   04:41:00
13:301399/3/25

آغاز طرح جمع‌آوری گازهای همراه و احداث ایستگاه تقویت فشار گاز دهلران

طرح جمع‌آوری گازهای همراه و احداث ایستگاه تقویت فشار گاز دهلران با سرمایه‌گذاری افزون ‌بر ۱۲۵ میلیون یورو با هدف بهره‌برداری حداکثری از میدان‌های مشترک، جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه به میزان ۸۲ میلیون فوت مکعب در روز به یک شرکت ایرانی واگذار و مراحل اجرایی آن آغاز شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران اظهار کرد: طرح احداث ایستگاه تقویت فشار گاز دهلران به‌عنوان آخرین حلقه از زنجیره تأمین خوراک کارخانه گاز و گازمایع (NGL3100) به‌منظورجمع‌آوری و ارسال گازهای همراه نفت واحد بهره‌برداری دهلران و دانان اجرا می‌شود و به عبارتی یکی از منابع تأمین‌کننده عمده خوراک اين كارخانه و صنایع پایین‌دستی آن خواهد بود.

رامین حاتمی از سرمایه‌گذاری افزون ‌بر ۱۲۵ میلیون یورويي برای اجرای این طرح در قالب پیمان‌های(EPCF) خبر داد و تصریح کرد: همه مراحل تأمین مالي، تهيه كالا، نصب و راه‌اندازی اين طرح از سوی يك شركت ايراني و در مدت‌زمان 23 ماه انجام می شود.

حاتمی، در باره اهداف کلان طرح جمع‌آوری گازهای همراه و احداث ایستگاه تقویت فشار گاز دهلران افزود: اجرای این طرح با تمام محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های خصمانه، با تکیه ‌بر توان و ظرفیت‌های شرکت‌های داخلی در راستای تکمیل زنجیره ارزش و استفاده بهینه و صیانت از منابع در جهت تحقق جهش تولید، جلوگیری از سوختن گازهای مشعل و حفاظت از محیط‌زیست و همچنين اشتغال‌زایی در زمان اجراي طرح و ايجاد اشتغال پايدار پس از بهره‌برداری آن انجام می‌پذیرد.

وي افزود، از مهم‌ترین محصولات نهايي حاصل از اجراي اين طرح (خروجيNGL3100) گاز سبك جهت تزريق در مخزن نفتي چشمه خوش و شبكه سراسري گاز كشور و نيز ميعانات گازي ارزشمند جهت تأمین خوراك واحد پتروشيمي دهلران است.

رئیس هیات مدیره شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، اجرای طرح جمع‌آوری گازهای همراه و احداث ایستگاه تقویت فشار گاز دهلران از سوی شرکت‌های توانمند داخلی را از نقاط قوت آن اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه فرم قرارداد جدید در اجرای این طرح برای نخستین بار در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در حال انجام است، انتظار می‌رود روند اجرای پروژه با سرعت بیشتری دنبال شود و همین امر از اتلاف زمان و هزینه در انجام پروژه‌های بزرگ و ملی در این حجم جلوگیری خواهد کرد.

حاتمی یادآور شد: با احداث این ایستگاه و خط لوله انتقال گاز، امکان ارسال گازهای تولیدی میدان آذر به میزان ۷۱ میلیون فوت مکعب در روز فراهم خواهد شد و درمجموع گازهای همراه تولیدی واحد بهره‌برداری دهلران، دانان و آذر بیش از نیمی از خوراک کارخانه (NGL3100) را تأمین می‌کند.

براساس این گزارش، محل احداث ایستگاه تقویت فشار گاز دهلران، حدود ۳۵ کیلومتری از جنوب شرق دهلران واقع‌شده است. ميدان نفتي دهلران در حوزه فعاليت شركت بهره‌برداری نفت و گاز غرب از شرکت‌های تابعه شرکت نفت مناطق مركزي ايران و در غرب كشور و جز میدان‌های مشترک با کشور عراق است.

1/218215

منبع: روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران


عكس هاي مرتبط :
کلمات کليدي
رامین حاتمی، کارخانه ان جی ال 3100، ایستگاه تقویت فشار دهلران، واحد بهره‌ برداری دهلران، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
ذخيره‌سازي آب در منطقه سراجه قم با اهداف زیست محیطی
  • 1399/4/16 دوشنبه ذخيره‌سازي آب در منطقه سراجه قم با اهداف زیست محیطی
    با ابتكار کارکنان منطقه بهره‌برداري نفت و گاز سراجه قم، آب حاصل از بارش باران‌هاي فصلي در ماه‌هاي پر بارش جمع‌آوري و از ذخيره آن براي مصارف توسعه و نگهداشت فضاي سبز پيرامون تاسيسات اين منطقه استفاده می شود.
ثبت ۱۳۲ میلیون نفر- ساعت کار بدون حادثه منجر به فوت در شرکت نفت مرکزی
سامانه نرم‌افزاری بررسی حوادث در نفت مناطق مرکزی عملیاتی شد
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید