چهارشنبه 14 خرداد 1399   08:42:42
11:421398/11/29

قرارداد ساخت نخستین واحد فرآورش پیش‌ساخته‌ داخلی در میدان آزادگان جنوبی امضا شد

قرارداد ساخت، بهره‌برداری و واگذاری (BOO) واحد فرآورش پیش‌ساخته‌ (Skid- Mounted) در میدان نفتی مشترک آزادگان جنوبی بین محمدرضا پورعابد؛ معاون مهندسی جهاد دانشگاهی و تورج دهقانی؛ مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه‌ی نفت (متن) امضا شد.


به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ايران، صبح امروز (سه‌شنبه، 29 بهمن‌ماه) و همزمان با حضور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، آیین امضای قرارداد ساخت، بهره‌برداری و واگذاری (BOO) واحد فرآورش پیش‌ساخته‌ (Skid Mounted) در میدان نفتی مشترک آزادگان جنوبی بین جهاددانشگاهی و شرکت مهندسی و توسعه‌ی نفت برگزار شد.

انجام خدمات طراحی و مهندسی، تامین کالا و تجهیزات، ساخت و نصب، راه‌اندازی، بهره‌برداری، تعمیرات و نگهداری و برچیدن واحد پیش‌ساخته (Skid Mounted) فرآورش نفت به‌میزان متوسط 50 هزار بشکه نفت (STB) در روز در میدان نفتی آزادگان جنوبی موضوع این قرارداد است که به همت متخصصان جهاددانشگاهی انجام می شود.

ظرفيت فرآوري اين تاسيسات ٥٠ هزار بشكه در روز بوده و زمان طراحي و ساخت آن نیز ١٥ ماه و مدت بهره برداري از آن ٣ سال (قابل تمديد تا ٥ سال) در نظر گرفته شده است.

بر اساس این گزارش، قرارداد پروژه‌ی حاضر با توجه به رویکرد جدید وزارت نفت مبنی بر ساخت و نصب واحدهای بهره‌برداری به‌صورت پیش‌ساخته و دستیابی به نفت با مشخصات فروش استاندارد بین‌المللی، بین جهاددانشگاهی و شرکت مهندسی و توسعه‌ی نفت منعقد شده است.

گفتنی است، با بهره گیری از تاسیسات فرآورش پیش‌ساخته (Skid – Mounted)، امکان تولید سریع محصول از نفت خام با تجهیزات نفتی به‌صورت یک پکیج کامل وجود خواهد داشت. قابلیت انتقال و احداث سریع تجهیزات و همچنین امکان طراحی انعطاف‌پذیر و ماژولار سیستم بر اساس مشخصات نفت استخراج‌شده از چاه از دیگر قابلیت های استفاده از این روش است.

براساس این گزارش، سابقه و تجربه‌ احداث واحد فرآورش پیش‌ساخته و سریع‌الاحداث، پیشتر تنها یک مورد در میدان آزادگان جنوبی توسط یک شرکت ایتالیایی انجام گرفته است و با امضای این قرارداد، ضمن بومی‌سازی دانش فنی، طراحی و ساخت این تجهیز راهبردی برای اولین‌بار در کشور و با استفاده از توان داخلی انجام خواهد شد.

در مراسم امضای این قرارداد،‌ بیژن زنگنه؛ وزیر نفت، مسعود کرباسیان؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران،‌ حمیدرضا طیبی؛ رییس جهاددانشگاهی، غلامرضا شريعتي؛ استاندار خوزستان و جمعی از مدیران ارشد صنعت نفت و جهاد دانشگاهی حضور داشتند.

23231/3
کلمات کليدي
قرارداد ساخت نخستین واحد فرآورش پیش ساخته، جهاد دانشگاهی، متن، آزادگان جنوبی، SKID MOUNTED
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
ارزش یکهزار میلیارد ریالی قراردادهای همکاری جهاد دانشگاهی با شرکت ملی حفاری ایران
 45 درصد از دکل‌های جهاد دانشگاهی ساخت داخل است
مته حفاری دندانه ای ساخت ایران وارد فاز تولید انبوه شد
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید