شنبه 18 مرداد 1399   04:40:03
12:201399/4/18
استفاده حداکثری از لوله‌های ساخت داخل در طرح توسعه ۲۸ مخزن

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: طرح توسعه ۲۸ مخزن در مجموع به ۴۵۰۰ کیلومتر انواع لوله نیاز دارد و پیمانکاران طرح، ملزم به استفاده حداکثری از لوله‌های ساخت داخل هستند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، احمد محمدی در بازدید از لوله‌سازی اهواز بر افزایش همکاری و استفاده بیشتر از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این شرکت در مسیر حمایت از سازندگان داخلی تاکید کرد و در نشستی که پس از این بازدید انجام شد، گفت: لوله به عنوان یکی از پرکاربردترین کالاها در منطقه نفت‌خیز جنوب، عمدتاً در دو بخش درون‌چاهی و سطح‌الارضی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در طرح افزایش و نگهداشت تولید ۲۸ مخزن، بیش از ۴۵۰۰ کیلومتر لوله در اندازه‌های مختلف در این دو بخش مورد نیاز است.

وی با بیان اینکه شرکت لوله‌سازی اهواز باتوجه به زیرساخت‌های موجود و توان متخصصان و ظرفیت بالای تولید، افزون بر تأمین نیازهای داخلی کشور، توانایی ارائه خدمات و صدور محصول به کشورهای منطقه را نیز دارد، ادامه داد: با پیش‌بینی نیازهای آینده، درسال ۱۳۹۸ دستورالعملی متناسب با ظرفیت تولید شرکت لوله‌سازی اهواز و سایر شرکت‌های داخلی تهیه شد که براساس آن، شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با تجدیدنظر در استانداردهای موجود، به جای استفاده اختصاصی از لوله‌های بدون درز (Seamless) در بخش لوله‌های سرچاهی، به سمت استفاده بیشتر از لوله‌های ERW تغییر رویکرد داد. این تغییر، ضمن تضمین ایمنی لازم، ما را قادر می‌سازد از ظرفیت شرکت‌های ایرانی و استانی بیش از گذشته استفاده کنیم.

تدوین برنامه پنج‌ساله نیازهای کالایی مناطق نفت‌خیز جنوب

به گفته وی، در طرح افزایش و نگهداشت تولید نفت ۲۸ مخزن، نیاز مناطق نفت‌خیز جنوب به کالا چندبرابر شرایط قبل از اجرای این طرح است؛ در این بین لوله‌ها و قطعات فولادی بیشترین سهم را در سبد کالای پروژه به خود اختصاص داده‌اند و این فرصت مناسبی برای شرکت‌های ایرانی و استانی توانمند از جمله لوله‌سازی اهواز است.

محمدی افزود: باتوجه به برنامه‌ها و طرح‌های در دست اجرای شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، برنامه پنجساله نیازهای کالایی این شرکت تهیه و به شرکت‌های تولید کننده اعلام شده و هرسال این نیاز به‌روزرسانی خواهد شد.

طرح توسعه ۲۸ مخزن؛ فرصتی مناسب برای سازندگان داخلی


صادق فتح‌الهی، مدیرامور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب نیز با اشاره به الزام تمامی پیمانکاران طرح توسعه ۲۸ مخزن به استفاده حداکثری از کالاهای ساخت داخل، گفت: این طرح ظرفیت بسیار بالایی برای به‌کارگیری شرکت‌ها و سازندگان داخلی فراهم کرده و به خصوص در بخش تأمین لوله، شرکت‌های لوله‌سازی اهواز، گروه ملی و شرکت لوله‌سازی اسفراین می‌توانند با هم‌افزایی در این طرح مشارکت و حضور فعالی داشته باشند.

سعید امینی‌زاده، مدیر تدارکات و امور کالای شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب هم عنوان کرد: تمام نیازهای کالایی طرح ۲۸ مخزن چه در بخش سطح‌الارض و چه در بخش تحت‌الارض در اختیار شرکت‌های داخلی از جمله شرکت لوله‌سازی اهواز قرار گرفته است. نیاز ما در سه بخش لوله‌های ERW و SAW، لوله‌های بدون درز خطوط جریانی و لوله‌های حفاری است که خوشبختانه در بسیاری از زمینه‌ها، توانایی تولید بر اساس استانداردهای لازم وجود دارد و در بخش‌هایی نیز لازم است که از طریق کسب دانش و کار علمی نسبت به رفع کمبودها و تقویت توانمندی اقدام کنیم.

لوله‌سازی اهواز؛ تولیدکننده ۶۵ درصد لوله‌های مصرفی صنعت نفت

علی خنیفر، مدیرعامل شرکت لوله‌سازی اهواز نیز در این نشست با قدردانی از حضور مدیران ارشد شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: شرکت لوله‌سازی اهواز در بیشتر مناقصات مربوط به تأمین لوله طرح توسعه ۲۸ مخزن، برنده شده و به دلیل کیفیت بالا، قیمت مناسب و فاصله اندک با میادین و محل مصرف، نظر بسیاری از پیمانکاران مجری طرح را به خود جلب کرده است.

وی ضمن استقبال از پیشنهادات ارائه شده از سوی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، اضافه کرد: شرکت لوله‌سازی اهواز آمادگی دارد نیازهای مناطق نفت‌خیز جنوب را به ویژه در زمینه لوله‌های ERW مرتفع کند.

علی‌اصغر زارع براتپور، رئیس بررسی‌های اقتصادی و برنامه‌ریزی راهبردی شرکت لوله‌سازی اهواز نیز در این نشست، گزارشی از اقدام‌های شاخص این شرکت ارائه داد و با اشاره به تولید افزون بر ۹ میلیون تن لوله از بدو تأسیس شرکت لوله‌سازی اهواز تا کنون، گفت: در سال‌های اخیر، این شرکت با اتکا به نیروی انسانی متخصص، در فضایی رقابتی به سوددهی رسیده و از ابتدای تأسیس تا کنون، ۶۵ درصد کل لوله مصرف شده در صنعت نف و گاز کشور را تولید کرده است.

2/29786

منبع: روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب


کلمات کليدي
شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، شرکت لوله سازی اهواز، طرح توسعه 28 مخزن
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
تکلیف ۱۳ بسته کاری دیگر از طرح توسعه ۲۸ مخزن مشخص شد
  • 1399/5/15 چهارشنبه تکلیف ۱۳ بسته کاری دیگر از طرح توسعه ۲۸ مخزن مشخص شد
    تکلیف ۱۳ بسته دیگر از طرح نگهداشت و افزایش تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با نهایی شدن فرآیند مناقصات و انتخاب پیمانکاران مشخص شده است و از این میان، قرارداد ۱۱ بسته طی روزهای آینده امضا می‌شود.
رفع موانع توسعه صنعت نفت در دستور کار کمیسیون انرژی مجلس قرار می‌گیرد/ بازدید از تاسیسات مناطق نفت‌خیز جنوب و میدان‌های نفتی غرب کارون
گواهینامه فرماندهان صحنه در حوادث صنعت نفت اهدا شد
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید