سه‌شنبه 6 خرداد 1399   14:09:37
09:181398/12/10
تمایل چندین عضو بزرگ اوپک برای کاهش بیشتر تولید نفت

منابع آگاه از تمایل چندین عضو بزرگ اوپک برای کاهش بیشتر تولید نفت در پی سقوط قیمت‌ها به پایین ۵۰ دلار خبر دادند.


به گزارش رویترز، عربستان سعودی که بزرگ ترین تولیدکننده عضو اوپک است و برخی دیگر از اعضای این گروه در حال بررسی توافقی برای کاهش تولید یک میلیون بشکه در روز برای سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ هستند که بسیاربیشتر از پیشنهاد قبلی برای کاهش تولید ۶۰۰ هزار بشکه در روز است.

روزنامه فایننشیال تایمز نخستین منبعی بود که ایده کاهش بیشتر تولید را گزارش کرد. شیوع ویروس کرونا تاکنون حدود ۲۸۰۰ قربانی در چین گرفته و به ده ها کشور دیگر گسترش پیدا کرده است.

بهای نفت امسال تحت تاثیر تقاضای ضعیف تر و پیش بینی رشد اقتصادی کم تر حدود ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

توافق فعلی اوپک پلاس برای کاهش تولید ۱.۷ میلیون بشکه در روز تا پایان مارس اجرا می‌شود. اوپک و متحدانش قرار است روزهای پنجم و ششم مارس برای تصمیم گیری درباره سیاست تولید خود در وین دیدار کنند.

کمیته فنی مشترک تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک که به این گروه متشکل از ۲۳ کشور تولیدکننده نفت مشاوره می‌دهد، اوایل ماه میلادی جاری در واکنش به تاثیر ویروس کرونا روی بازار نفت پیشنهاد کرد علاوه بر کاهش تولید ۱.۷ میلیون بشکه که فعلا اجرا می‌شود، تولید نفت ۶۰۰ هزار بشکه دیگر کاهش داده شود اما روسیه با این پیشنهاد موافقت نکرد.

یک منبع آگاه از این مذاکرات به رویترز گفت: عربستان سعودی اکنون از کاهش تولید یک میلیون بشکه در روز حمایت می‌کند. دو منبع دیگر اوپک گفتند ضرورت کاهش بیشتر تولید نسبت به زمانی که کمیته فنی توصیه خود را ارایه کرد، روشن‌تر شده است.

یک منبع آگاه صنعتی که در این باره با برخی از تولیدکنندگان گفت و گو کرده بود، گفت: وضعیت وخیم تر شده است.

عربستان سعودی در حال حاضر به صورت یک جانبه عرضه بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت به چین برای مارس را کاهش داده است. کمیته فنی مشترک اوپک و غیراوپک با توجه به دریافت آمار بیشتر از بازار نفت، به منظور بازبینی توصیه خود قرار است سوم مارس دیدار کند.

در حالی که عربستان سعودی خواستار کاهش بیشتر تولید نفت است، روسیه هنوز موضع خود در این خصوص را اعلام نکرده است. مسکو سابقه طولانی در موافقت با اقدامات اوپک در آخرین دقیقه مذاکرات دارد.

بر اساس گزارش رویترز، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه پنج شنبه گذشته اختلاف میان دو کشور را رد و اظهار کرد که از سطح همکاری بسیار راضی است. وی در ادامه افزود: روسیه مایل است به همکاری با عربستان سعودی در چارچوب اوپک پلاس و به صورت دوجانبه ادامه دهد.

8/28655
کلمات کليدي
اوپک
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
توافق کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه‌ای اوپک پلاس وارد فاز اجرایی شد
فیلم/ آنچه در واپسین ساعات شب گذشته در طبقه ۱۵ وزارت نفت گذشت
  • 1399/1/25 دوشنبه فیلم/ آنچه در واپسین ساعات شب گذشته در طبقه ۱۵ وزارت نفت گذشت
    دهمین نشست وزیران نفت و انرژی ۲۳ عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به صورت فوق‌العاده شامگاه یکشنبه (۲۴ فروردین‌ماه) با هدف بررسی نحوه مشارکت مکزیک در توافق کاهش تولید و آغاز مرحله اجرایی آن در قالب توافقنامه همکاری، از طریق وبینار برگزار شد و سرانجام اعضای این ائتلاف بر سر کاهش تولید روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای برای ماه‌های مه و ژوئن (آمریکا افزون بر کاهش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت مکزیک، روزانه ۳۰۰ هزار بشکه به جای این کشور از تولید خود می‌کاهد) به اجماع رسیدند.
بیانیه پایانی دهمین نشست فوق‌العاده اوپک پلاس
  • 1399/1/25 دوشنبه بیانیه پایانی دهمین نشست فوق‌العاده اوپک پلاس
    دهمین نشست وزیران نفت و انرژی ۲۳ کشور عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) شامگاه یکشنبه (۲۴ فروردین‌ماه) از طریق وبینار به ریاست عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان به همراه الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه برگزار شد.
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید