سه‌شنبه 6 خرداد 1399   14:42:02
19:031398/12/15
بیانیه پایانی نشست فوق‌العاده ۱۷۸ اوپک منتشر شد

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در بیانیه پایانی نشست فوق‌العاده ۱۷۸ خود اعلام کرد با توجه به گسترش ویروس کرونا، کاهش تولید این سازمان و متحدانش باید تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی تمدید شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نقل از دبیرخانه اوپک، نشست ۱۷۸ اوپک امروز (پنجشنبه، ۱۵ اسفندماه) در وین، پایتخت اتریش، به کار خود پایان داد و بیانیه آن صادر شد.

در این بیانیه آمده است: گسترش ویروس کرونا تأثیر منفی عمده‌ای بر اقتصاد جهانی و پیش‌بینی قیمت نفت در سال ۲۰۲۰ میلادی، به‌ویژه در سه ماهه نخست و سه ماهه دوم این سال داشته است. اکنون پیش‌بینی می‌شود رشد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۰ میلادی ۴۸۰ میلیون بشکه در روز باشد، در حالی که پیش از این انتظار می‌رفت این رقم یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز باشد.

بر این اساس، با توجه به عوامل بنیادین بازار و اجماع درباره دورنمای بازار، نشست اوپک تصمیم گرفت به هشتمین نشست اوپک و غیراوپک پیشنهاد کند کاهش تولید مورد توافق در نشست پیشین این گروه، تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی تمدید شود.

نشست ۱۷۸ اوپک همچنین به نشست وزارتی اوپک و غیراوپک پیشنهاد کرد تولید این گروه تا ۳۰ ژوئن سال ۲۰۲۰ میلادی یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد و این کاهش به‌صورت نسبی میان اوپک (با کاهش یک میلیون بشکه در روز) و غیر اوپک (با کاهش ۵۰۰ هزار بشکه در روز) تقسیم شود.

در نشست ۱۷۸ اوپک همچنین اشاره شد که اکوادور اعلام کرده از اوپک خارج شده است. در ضمن مقرر شد نشست بعدی اوپک در ۹ ژوئن سال ۲۰۲۰ میلادی در وین پایتخت اتریش برگزار شود. همچنین این مسئله یادآوری شد که ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ میلادی، مصادف با شصتمین سالگرد تأسیس اوپک است.

2/28850

منبع: شانا


کلمات کليدي
اوپک، سازمان کشورهای صادرکننده نفت
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
توافق کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه‌ای اوپک پلاس وارد فاز اجرایی شد
فیلم/ آنچه در واپسین ساعات شب گذشته در طبقه ۱۵ وزارت نفت گذشت
  • 1399/1/25 دوشنبه فیلم/ آنچه در واپسین ساعات شب گذشته در طبقه ۱۵ وزارت نفت گذشت
    دهمین نشست وزیران نفت و انرژی ۲۳ عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به صورت فوق‌العاده شامگاه یکشنبه (۲۴ فروردین‌ماه) با هدف بررسی نحوه مشارکت مکزیک در توافق کاهش تولید و آغاز مرحله اجرایی آن در قالب توافقنامه همکاری، از طریق وبینار برگزار شد و سرانجام اعضای این ائتلاف بر سر کاهش تولید روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای برای ماه‌های مه و ژوئن (آمریکا افزون بر کاهش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت مکزیک، روزانه ۳۰۰ هزار بشکه به جای این کشور از تولید خود می‌کاهد) به اجماع رسیدند.
بیانیه پایانی دهمین نشست فوق‌العاده اوپک پلاس
  • 1399/1/25 دوشنبه بیانیه پایانی دهمین نشست فوق‌العاده اوپک پلاس
    دهمین نشست وزیران نفت و انرژی ۲۳ کشور عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) شامگاه یکشنبه (۲۴ فروردین‌ماه) از طریق وبینار به ریاست عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان به همراه الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه برگزار شد.
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید