يكشنبه 22 تير 1399   18:03:20
13:231398/11/26
مشاور امور زنان شرکت ملی نفت ایران:زنان شاغل توانمند برای احراز سمت‎های مدیریتی و سرپرستی شناسایی شدند

مشاور امور زنان و خانواده مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از شناسایی زنان شاغل توانمند و حائز شرایط احراز سمت های سرپرستی و مدیریتی خبر داد.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی NIOC، سیده طاهره سیدمومنی در آیین گرامیداشت ولادت حضرت زهرا (س)، روز زن و مقام مادر، که صبح امروز (26 بهمن ماه) با حضور فاطمه تندگویان؛ مشاور وزیر نفت در امور زنان، رضا خلیلی؛ معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت در امورعملیات غیرصنعتی و ناصر مولایی؛ مدیر منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد، گفت: امروز همکاران ما در شرکت ملی نفت ایران با تأسی به حضرت فاطمه زهرا (س)، در نقش های مختلف با اتکا بر خصایصی نظیر تخصص، سخت کوشی، عفاف و از خودگذشتگی، زمینه های ارتقا مادی و معنوی این صنعت عظیم را فراهم آورده اند.

وی با اشاره به آغاز فعالیت امور زنان و خانواده شرکت ملی نفت ایران از آغاز سال 1393 همگام با امور زنان و خانواده وزارت نفت، گفت: این مجموعه با ایجاد شبکه مشاوران در شرکت های تابعه و نمایندگان واحدهای ستادی، تلاش کرده تا مسائل و مشکلات زنان شاغل و خانواده های آنان را مرتفع کند. 

سیدمومنی افزود: امور زنان و خانواده شرکت ملی نفت ایران در راه تحقق اهداف خود با محدودیت ها و چالش هایی نیز رو به رو بوده که از میان آنها می توان به وجود فرهنگ سازمانی مرد محور در سطح جامعه و به تبع در سطح سازمان و نگرش سنتی به جایگاه زن در جامعه و غیر ضروری دانستن اشتغال زنان اشاره کرد.

وی با بیان اینکه ارتقا زنان شاغل امری سخت و نیازمند پیگیری های مجدانه است، گفت: در این راستا پروژه ای با عنوان "شناسایی باورهای کارکنان شاغل در شرکت ملی نفت ایران نسبت به نقش های اجتماعی زنان" انجام شد که در آن به توصیف، تحلیل و تجویز راهکارهای بهبود وضعیت باورها نسبت به نقش های اجتماهی زنان پرداخته شد وعلت وضع موجود در 16 مورد ذکر شد که مهمترین آن نگرش سنتی به جایگاه زنان بود.

سیدمومنی حضور کمرنگ زنان در حوزه های سیاستگذاری مدیریتی و تصمیم گیری، عدم تصویب ساختار و جایگاه امور زنان و خانواده به عنوان یک سازمان رسمی متولی سیاستگذاری و برنامه ریزی و به تبع آن عدم مقررات اجرایی برای پیگیری و پیشبرد اهداف در این حوزه را از دیگر چالش های پیش روی امور زنان برشمرد.


 
وی افزود: تنوع قرارداهای استخدامی در صنعت نفت نیز چالشی است که با توجه به تعداد قابل توجه کارکنان غیررسمی زن، برقراری عدالت جنسیتی را دشوار می کند.

سیدمومنی به ایجاد کارگروه تخصصی برای شناسایی زنان شاغل توانمند و حائز شرایط احراز سمت های سرپرستی و مدیریتی اشاره کرد و گفت: این نفرات هم اکنون شناسایی و طی نامه ای به مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران معرفی شده اند.

به گفته وی، دستیابی به اهداف ترسیم شده امور زنان نیازمند عزم جزم همه زنان شاغل و مطالبه گری آنهاست اما نباید فراموش کنیم که ارتقا سطح توانمندی ها و همچنین اعتماد به نفس بانوان شاغل از جمله موارد مهمی است که باید به آن توجه شود.

سیدمومنی، برگزاری نشست های تخصصی، کارگاه های آموزشی عمومی و ویژه مشاوران و نمایندگان، شناسایی تبعیض های جنسیتی در فرآیندهای برنامه ریزی و مدیریتی، شناسایی و طبقه بندی مشکلات زنان و خانواده های کارکنان و ارائه راهکارهای عملی، پیگیری و تسهیل جابه جایی و کاریابی زنان، پیگیری دسترسی برابر به مجموعه های ورزشی و آموزشی، توسعه برنامه های خودمراقبتی، پیگیری ایجاد و افزایش امکانات تفریحی، رفاهی، ورزشی و فرهنگی و همچنین ارتقا سطح مهارت های زندگی و طراحی برنامه های بهبود کیفیت زندگی خانواده های کارکنان ساکن شهرک ها و اقماری ها از اصلی ترین مواردی برشمرد که از سوی امور زنان و خانواده شرکت ملی نفت ایران پیگیری می شود.

ضرورت افزایش شاخص اشتغال زنان صنعت نفت

مشاور ارشد وزیر نفت در امور زنان و خانواده نیز در این مراسم با بیان اینکه حضرت فاطمه زهرا (س) الگویی بی مثال برای مردان و زنان جامعه است، اظهار کرد:  زنان باید این بانو را در زندگی الگو قراردهند و در تمام عرصه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی جامعه حضور فعال و پر رنگی داشته باشند.

فاطمه تندگویان اظهار کرد: زنان باید خود را باور کنند و تلاش کنند تا به جایگاهی که شایسته آنهاست دست پیدا کنند. به گفته وزیر نفت، زنان تنها جایی که نمی توانند باشند فقط سکوهای نفتی و گازی است؛ اگر تلاش کنند و باور و ایمان داشته باشند که می توانند قطعا به جایگاهی که شایسته آنهاست، می رسند.

وی با بیان اینکه شاخص دانایی زنان ایرانی بالاست، اظهار کرد: به موازت این، شاخص اشتغال زنان نیز باید افزایش پیدا کند. سال هاست که شاخص اشتغال زنان بین 13.5 تا 14 درصد ثابت مانده، این شاخص در نفت بین سال های 1389 تا 1393، 10 درصد بوده که با بازنشستگی ها حتی کاهش هم یافته و به 8.8 درصد رسیده است. زنان باید باور کنند که می توانند در تمام عرصه ها موفق باشند.

تندگویان بیان کرد: زنان به عنوان بخشی از جامعه می توانند در امر توسعه نقش داشته باشند. زنان باید مانند مردان از تمام امکانات جامعه استفاده کنند، حق زن آشکار است و نمی شود آن را نادیده گرفت. باید باور داشت که حق دادنی است تا زمانی که آن را طلب کنید و در صورتی که طلب نشود، نادیده گرفته می شود.

افزایش حضور و فعالیت زنان در جامعه کاملا مشهود است 

عضو هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران نیز در این مراسم اظهار کرد: زنان می تواند با اعتماد به نفس و ایمان و باور به توانمندی هایشان تلاش کنند تا جایگاه آنها به رسمیت شناخته شود.

زهرا گودرزی گفت: امروزه زنان به واسطه تلاش های فراوان و ارتقا توانمندی هایشان در عرصه های مختلف و حتی در سطوح مدیریتی مشغول به فعالیت هستند.


 
وی با بیان اینکه امروز زنان کشور بیشتر با حقوق و توان خود آشنایی دارند و برای حضور فعال در جامعه بیشتر تمایل دارند، افزود: هم اکنون با حمایت وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران زمینه برای فعالیت و حضور بانوان نسبت به گذشته بیشتر شده اما چیزی که در این برهه اهمیت دارد و می تواند موجب تحول شود اعتماد به نفس و ایمان زنان به خود و توانمندی هایشان است.

به گفته مشاور حقوقی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، تاریخ مملو از زنان موفق است، باید باور کنیم هرکدام از ما می توانیم یکی از آن زنان باشیم. امیدوارم که این روند پیشرفتی که در بانوان اتفاق افتاده با حمایت های مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه پیدا کند.

گودرزی با اشاره به توجه خاص مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به ارتقای جایگاه بانوان، اظهار کرد: توجه به تخصص به جای جنسیت، فرصتی را فراهم می کند که بانوان توانمند در سمت هایی که شایسته آنهاست انجام وظیفه کنند. امید که این امر بستر مناسبی در تحول رویکرد کلی صنعت نفت ایجاد کند.

1/21521
کلمات کليدي
امور زنان و خانواده شرکت ملی نفت ایران، سیده طاهره سیدمومنی، روز زن، روز مادر
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
متعهد به رشد و ارتقای جایگاه زنان در صنعت نفت هستیم
پیام تبریک مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به مناسبت ولادت حضرت فاطمه و روز زن
وزیر نفت روز زن را به بانوان صنعت نفت تبریک گفت
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید