سه‌شنبه 6 خرداد 1399   13:05:31
14:101391/6/14
گفت و گوی مفصل NIOC با مدیرعامل بهداشت و درمان نفت درباره طرح نفس:نفس های آخر دخانیات در صنعت نفت

پروژه جامع کنترل و استعمال دخانیات در صنعت نفت (پروژه نفس)، برای ساختن صنعتی همراه با نفس های پاک از سوی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در حال اجرا است، پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با هدف انعکاس جزییات و روند پیشرفت این پروژه گفت و گویی مفصل با محمد جواد کیان مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان نفت انجام داده است که تقدیم مخاطبان می شود.


 پروژه  نفس  NAFASS (Naft Algorithm For Aid Stop Smoking) در واقع یک برنامه مداخلاتی جامع مشتمل بر استراتژی های کاربردی به منظور پیشگیری و کنترل استعمال محصولات دخانی در شاغلان و اعضای خانواده های آنان است.

 پروژه جامع کنترل و استعمال دخانیات در صنعت نفت (پروژه نفس)، برای ساختن صنعتی همراه با نفس های پاک از سوی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در حال اجرا است.این پروژه که از سال گذشته به دنبال نیاز به کنترل و کاهش شیوع یکی از ریسک فاکتورهای مهم بیماری های غیرواگیر از جمله بیماری های قلبی و عروقی و انواع سرطان ها و با بهره گیری از آخرین تجربیات جهانی و همچنین همکاری کارشناسان فعال در این حوزه به اجرا درآمده است به ارائه الگوی مناسب برای پیشگیری و کنترل استعمال دخانیات در محیط کاری، افزایش بهره وری کارکنان، ارائه الگوی کاربردی برای جلوگیری از مصرف دخانیات در خانواده ها و همچنین نهادینه کردن فرهنگ ضد دخانیات در صنعت نفت اشاره دارد. به منظور آشنایی بیشتر با ابعاد این پروژه و نحوه اجرایی کردن آن در بخش های مختلف صنعت نفت با محمد جواد کیان؛ مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت به گفت و گو نشسته ایم که در ادامه می آید:


-          به عنوان سوال نخست در مورد آغاز اجرای این پروژه در بخش های مختلف صنعت نفت توضیح دهید.
بنام خدا؛ تحقیقات نشان می دهد که یکی از عوامل مهم غیبت از کار در تاسیسات و بخش های عملیاتی صنعت نفت، استعمال دخانیات است که این امر ضمن کاهش بهره وری سازمانی باعث بروز مشکلات و بیمارهای قلبی و عروقی برای خود کارکنان می شود، در ضمن بر اساس اطلاعات به دست آمده از طریق معاینات دوره ای بین کارکنان رسمی صنعت نفت و بر اساس خوداظهاری نیروهای شاغل، 15 درصد کارکنان رسمی صنعت نفت سیگاری هستند که 13 هزار و 500 نفر را شامل می شود. با احتساب مصرف 10 نخ سیگار در روز توسط یک فرد سیگاری سالانه 5 میلیارد تومان هزینه صرف خرید سیگار می شود این در حالی است که به میزان سه برابر هم باید برای درمان بیمارهای ناشی از مصرف سیگار هزینه کرد.
-          هدف از اجرای طرح نفس در صنت نفت چیست و اینکه این پروژه در تمام بخش های عملیاتی صنعت نفت هم اجرایی می شود؟
این پروژه با هدف پیشگیری و کنترل استعمال سیگار در شاغلان صنعت نفت و خانواده های آنان، افزایش آگاهی کارکنان در زمینه مضرات استعمال دخانیات، بهبود و اصلاح نگرش آنها و بهبودعملکرد شاغلان صنعت نفت در محیط های کاری و عملیاتی در تمام 20 مرکز سازمان و در تمام مناطق عملیاتی صنعت نفت در حال اجرایی شدن است.
از اهداف کاربردی اجرای این طرح هم می توان به ارائه الگوی مناسب برای پیشگیری و کنترل استعمال دخانیات در محیط کاری، افزایش بهره وری کارکنان، ارائه الگوی کاربردی برای جلوگیری از مصرف دخانیات در خانواده ها و همچنین نهادینه کردن فرهنگ ضد دخانیات در صنعت نفت اشاره کرد. شناسایی افراد سیگاری و تعیین الگوی مصرف در شاغلان و اعضا خانواده ها به همراه برنامه های آموزشی فردی و گروهی، ارائه خدمات ترک سیگار و پیگیری برگشت به سیگار و همچنین برنامه های تشویقی (ترک کن جایزه بگیر) هم از اهداف اجرایی مربوط به این طرح است. همچنین برنامه های آموزشی و فعالیت های تبلیغاتی به منظور ایجاد تمایل در کارکنانی که رغبتی برای ترک ندارند هم در حال انجام است.
-          از ابتدای شروع این طرح تاکنون چه اقداماتی انجام شده و تا چه میزان به اهداف پیش بینی شده دست یافته اید؟
از ابتدای شروع طرح نفس تاکنون اقداماتی شامل آموزش پزشکان و پرستاران صنعتی در رابطه با ارتقاء مهارت های خدمات ترک سیگار در مناطق بیست گانه سازمان، آموزش خانواده ها در رابطه با ارتقاء مهارتهای خدمات ترک سیگار در مناطق بیست گانه سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت، تهیه و تأمین داروهای مورد نیاز، برنامه ریزی برای آموزش دندانپزشکان صنعت نفت، طراحی وب سایت ویژه پروژه نفس، برقراری سیستم ارائه خدمات مشاوره ترک از راه دور، آموزش های اولیه برای روان شناسان سازمان و تهیه پروتکل های درمانی بر اساس آخرین دستورالمعل سازمان بهداشت جهانی انجام شده است.  برنامه آموزشی (فردی و گروهی) برای سیگاری ها، برنامه آموزشی (فردی و گروهی) برای اعضای خانواده سیگاری ها، ارائه خدمات ترک سیگار به متقاضیان ترک، مشاوره به منظور افزایش انگیزه اقدام به ترک سیگاری ها، برنامه تشویقی برای کارکنان بهداشتی درگیر در پروژه و همچنین مسابقات بین المللی " ترک کن و جایزه بگیر " و برگزاری اردوهای آموزشی و تفریحی هم از استراتژی های تدوین شده در رابطه با پروژه نفس است که در حال اجرایی شدن است.
تاکنون نیز 2 دوره برنامه آموزشی برای پزشکان خانواده، پزشکان صنعتی، پرستاران خانواده و صنعتی با مباحث اولیه و اصولی ارائه خدمات ترک به سیگاری های که آمادگی ترک دارند و یا ندارد برگزار شده است. در مجموع می توان گفت که تمامی کارشناسان و روانشناسان مجموعه بزرگ صنعت نفت در این زمینه آموزش دیده اند.
-          پزشکان و افراد آموزش دیده در تمام مراکز درمانی برای کمک و مشاوره به افراد سیگاری حضور دارند؟
در تمامی مناطق عملیاتی صنعت نفت یک پزشک و یک پرستار و در بعضی مناطق دو پزشک آموزش دیده حضور دارند. یک ستاد پیگیری هم در نظر گرفته شده که معمولا مراکز، گزارشات سه ماهه خود را به آنجا ارسال می کنند و در صورت بروز مشکل هماهنگی های لازم را با ستاد انجام می دهند سپس تصمیم ها و راهکارهای لازم برای برون رفت از مشکلات اتخاد می شود.
در محیط های عملیاتی هم با توجه به سختی شرایط کار و مواجه افراد با فشارهای روحی، آموزش مهارت های مدیریت استرس و مقابله با فشارهای روحی در محیط های عملیاتی و همچنین روش های مدیریت هیجان از سوی روانساسن آموزش دیده در دستور کار قرار دارد و هم اکنون دستورالعمل آموزشی آن در دست تهیه است.
-          افراد سیگاری شناسایی می شوند یا بر اساس خود اظهاری افراد و تمایل آنها اقدام به ترک می کنید؟
بر اساس برنامه های آموزشی فراگیر در افراد سیگاری، ایجاد انگیزه برای ترک انجام می شود سپس با خوداظهاری افراد و مراجعه آنها برای معاینات دوره ای به واحد طب صنعتی در صورتی که سیگاری باشند پرستار صنعتی الگوی مصرف خانیات آن اشخاص را تعیین و بر اساس میزان آمادگی برای ترک، بیمار را به پزشک آموزش دیده ترک ارجاع می دهد. بر اساس میزان مصرف، وضعیت وابستگی فرد به نیکوتین، آمادگی برای ترک و تجربیات ترک، پروتکل درمانی مناسب به وی پیشنهاد می شود و داروهای مناسب از جمله جایگزین های نیکوتین از طریق ستاد سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت و دیگر واحد های زیر مجموعه در اختیار بیمار قرار داده می شود.
-          به برگزاری دوره های آموزشی برای خانواده های شاغلان سیگاری اشاره کردید تاکنون چه برنامه های در این زمینه انجام شده است؟
هدف ما در اجرای برنامه های آموزشی برای خانواده ها و کودکان، ایجاد انزجار از مصرف سیگار در سنین پایین پیش دبستانی و دبستانی بر اساس طرح فرآموز نفس پاک است. در این دوره های آموزشی که شامل برگزاری کلاس های نقاشی، شعر، تئاتر و داستان است سعی شده کودکان ونوجوانان را با مضرات مصرف سیگار آشنا کرد و در پایان هر دوره آموزشی به آنها گواهی پایان دوره اعطا می شود.
باید به این نکته توجه کرد که افزایش مصرف دخانیات در جوامع تبعات ناخوشایند اجتماعی به همراه دارد. رواج استعمال دخانیات به ویژه در گروه‌های سنی نوجوان و جوان، تباهی و فلاکت را برای جامعه و کشور رقم می‌زند زیرا مطالعات نشان داده است؛ 99 درصد مصرف کنندگان هروئین و در پی آن مبتلایان به ایدز و هپاتیت تجربه استعمال دخانیات در سنین پایین را داشته‌ و با جرقه سیگار به اعتیاد گرایش یافته‌اند از این رو همانطور که برای درمان‌های جدید بیماری‌ها تلاش می کنیم باید در راستای فرهنگ سازی به خانواده‌ها در کاهش مصرف دخانیات نیز تلاش کنیم.
-          عوارض طولانی مدت مصرف سیگار شامل چه مواردی می شود؟
دخانیات بیش از نیمی از مصرف‌ کنندگان خود را به کام مرگ می‌کشاند؛ یک میلیارد و 300 میلیون نفر در جهان مصرف کننده مواد دخانی هستند. به علت بازاریابی تهاجمی و گسترده صنایع دخانی، پایین بودن آگاهی عمومی از خطرات مرتبط و بی‌ثباتی سیاست‌های عمومی در مقابله با آن، مصرف دخانیات هنوز پدیده‌ای رایج در جهان امروز است. بسیاری از عوارض و آسیب‌های دخانیات پس از گذشت سال‌ها یا حتی چند دهه از شروع مصرف بروز می‌کند بنابراین اپیدمی بیماری‌ها و مرگ و میر ناشی از دخانیات هنوز به نقطه اوج خود نرسیده است. بنا بر اعلام مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، استعمال دخانیات یکی از بزرگ‌ترین تهدیدهای بهداشت عمومی است که تاکنون دنیا با آن مواجه بوده است.
از عوارض ناشی از مصرف این ماده دخانی می توان به بیماری های همچون آب مروارید، چین و چروک پوست، ضایعات شنوایی، سرطان پوست، ریه، حنجره، حفره دهانی، مری و معده ، فساد دندان ها، پوکی استخوان، زخم معده و بیماری های قلبی و عروقی اشاره کرد. نتایج تحقیقات نشان داده که بیش از 30 درصد گرفتگی عروق قلبی مربوط به مصرف سیگار است.  در مورد مضرات مصرف این قاتل ساکت، همین بس که عامل مرگ حدود ۶ میلیون نفر از مردم جهان در سال است. تقریبا هر ۶ ثانیه یک نفر به علت ابتلا به بیماری‌های ناشی از استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌ دهد. بدون انجام اقدام های پیشگیرانه تا سال ۲۰۳۰ میلادی، مرگ ناشی از دخانیات به ۸ میلیون نفر در سال خواهد رسید که ۸۰ درصد این موارد در کشورهای در حال توسعه به وقوع می‌پیوندد.
-          پس در واقع می توان گفت کشورهای در حال توسعه مصرف کننده اصلی دخانیات در دنیا هستند.
بیشتر از ۸۰ درصد مصرف‌کنندگان دخانیات در کشورهای با درآمد پایین و متوسط زندگی می‌کنند. هر چند شیوع مصرف دخانیات در جوامع پیشرفته و با درآمد بالا کاهش یافته است اما درمجموع مصرف دخانیات در دنیا رو به افزایش است زیرا اپیدمی دخانیات به سمت کشورهای در حال توسعه رو به گسترش است.
جهت‌گیری صنایع دخانی در بازاریابی محصولات خود به سمت جوانان و بزرگسالان کشورهای در حال توسعه است. با توجه به اینکه اغلب زنان، جوانان و نوجوانان دختر این منطقه در حال حاضر به دلیل شرایط قومی و فرهنگی مصرف‌ کننده مواد دخانی نیستند، این صنایع تمام تلاش خود را برای ورود به این بازار بالقوه انجام می‌دهند.


 گفت و گو: فروغ گشتاسبی
کلمات کليدي
پروژه نفس، دکتر محمد جواد کیان، سازمان بهداشت و درمان

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 26131